آرمیچر چیست؟

وقتی صحبت از آرمیچر میشود یاد دوران کودکی و نوجوانی میوفتم، کاردستی هایی که با پدرم درست میکردم و یا وسایلی که با معلم درس حرفه و فن در دوران تحصیل می ساختیم، برخلاف نگاه آن زمان ما، آرمیچر ساختار ساده ای ندارد.

آرمیچر وسیله ای است که می توان از آن، هم بعنوان موتور الکتریکی ( تولید انرژی جنبشی ) و هم بعنوان ژنراتور ( تولید انرژی الکتریکی ) استفاده کرد، به موتور الکتریکی و ژنراتور الکتریکی ماشین الکتریکی نیز گفته می شود. پس میتوان آرمیچر را یک ماشین الکتریکی دانست. همچنین به اسپیندل موتورهای dc  کوچک دور بالا مثل اسپیندل 775 و 795 نیز آرمیچر می‌گویند.

کمی تخصصی تر در مورد آرمیچر

کلمه آرمیچر در قرن 19 میلادی بعنوان جنبه فنی معرفی شد و به معنای نگهدارنده آهنربا است. آرمیچر در حقیقیت یک ماشین الکتریکی است که حامل جریان متناوب ( جریان AC ) است. آرمیچر در واقع فضا و پشتیبانی لازم را برای سیم پیچ آرمیچر فراهم میکند.در ماشین های الکتریکی ( موتور الکتریکی یا ژنراتور )، میدان مغناطیسی توسط یک آهنربای دائم یا آهنربای الکتریکی بوجود می آید. میدان مغناطیسی سیم پیچ موجود در آرمیچر با میدان مغناطیسی ماشین الکتریکی تعامل می کنند.

نحوه کارکرد آرمیچر 

آرمیچری که بعنوان یک ماشین الکتریکی استفاده می شود برای ایجاد ارتباط بین 2 شار مغناطیسی است. این 2 شار مغناطیسی درون سیم پیچ و بدنه ی آرمیچر جریان دارند. 

از آرمیچر به دو شکل می توان استفاده کرد : 

زمانی که بعنوان یک موتور الکتریکی استفاده شود 

وجود 2 شار مغناطیسی باعث بوجود آمدن نیروی محرکه الکتریکی می شود. به زبان ساده تر وجود میدان مغناطیسی درون سیم پیچ و بدنه آرمیچر باعث ایجاد حرکت در روتور یا قسمت متحرک می شود. حرکت روتور باعث چرخش وسیله ای می شود که به آن متصل است. دقیقا مانند پره ای که به آرمیچرهای دوران کودکی متصل میکردیم و پنکه ایجاد میکردیم. زمانی که بعنوان یک ژنراتور الکتریکی استفاده شود 

وقتی که آرمیچر بعنوان یک ژنراتور الکتریکی استفاده شود، یک موتور دیزلی وظیفه ی حرکت روتور را بر عهده دارد و این حرکت روتور در آرمیچر باعث بوجود آمدن نیروی محرکه الکتریکی می شود و از این رو انرژی جنبشی به انرژی الکتریکی تبدیل می شود